VESTI FK Čukarički

Vladimir Matijašević: Izgradili smo zdravu priču, Čukarički je postao brend, želimo da napravimo dodatni iskorak--

Vladimir Matijašević: Izgradili smo zdravu priču, Čukarički je postao brend, želimo da napravimo dodatni iskorak

Posle godinu dana pauze Čukarički će ponovo igrati na tri fronta, u Super ligi i Kupu Srbije, kao i u novouspostavljenom takmičenju pod okriljem UEFA, Ligi Konferencija. Pripreme za predstojeću sezonu se privode kraju, Brđani već deseti dan treniraju u slovenačkom Bledu, a odigrali su i tri prijateljska meča.

U sva tri ostvarene su pobede, protiv Radomlja (1:0), Jadran Dekanija (2:0) i Arsenala iz Tule (3:1). Danas će Brđani u Ljubljani (17,30 časova) odmeriti snage sa Olimpijom, koju od ove sezone sa klupe predvodi Savo Milošević, a poslednjeg dana boravka u Sloveniji rival će im biti izraelski Ašdod (7. jul u 17,30 časova). Direktor Čukaričkog Vladimir Matijašević je na početku intervjua prokomentarisao uslove koji su ekipu dočekali na Bledu.

- Prvi put sam na Bledu, stvarno Tito nije bio lud – nasmejao se Matijašević, a potom je u daleko ozbiljnijem tonu nastavio:

- Momci imaju desetak minuta pešaka do mesta za trening, autobusom dva-tri minuta. Teren je dobar, imaju gde da prošetaju, da popiju piće, uslovi za pripreme su super, za svaku preporuku.

Matijašević je potom izrazio zadovoljstvo onim što je ekipa odradila u dosadašnjme toku priprema.

- Smatram da sa igračkim kadrom koji imamo možemo dobro da odradimo ovu sezonu. Ne volim da pričam unapred, prve dve utakmice sa slovenačkim ekipama su bile uvodne, poslednja protiv Arsenala iz Tule je pokazala da imamo i takmičarski duh. Nije lepršavo koliko može da bude sa potencijalom naših igrača, ali pokazali smo karakter i mentalitet. Rusku ekipu nije lako pobediti ni u prijateljskom susretu.

U klub su stigli levi bek Bojan Roganović, kao i ofanzivni vezisti Aleksa Janković, Nikola Čolić i Norman Kempbel.

- Za sada su svi dobri, na očekivanom nivou. Roganović je došao iz Crne Gore, biće mu potrebno malo vremena da se prilagodi na naš sistem rada. Janković je prošao Partizanovu školu, bio je u Voždovcu, lakše mu je, Kempbel je bio u Grafičaru, poseduje kvalitet, ali to treba da pokazuje u kontinuitetu. Mali Čolić takođe pokazuje da ima kvalitet, ali svima je potrebno vreme za nešto bolje. Za sada smo zadovoljni, iako vidimo da se se pišu čuda, ali novine su novine...

Trener Đorđević je često isticao da je prezadovoljan činjenicom da je sačuvana okosnica ekipe iz prošle sezone, pre svega se to odnosi na iskusnije igrače.

- Zadržali smo i zadržaćemo ih. Sigurno ćemo produžiti ugovore sa Miladinom Stevanovićem, Docićem, Mijailovićem, sa Kajevićem pričamo na reč – osmehnuo se Matijašević, koji je potom dodao:

- Mlađi igrači su pod ugovorom, hoćemo da „cementiramo“ tim. I da probamo da prođemo rivala iz Azerbejdžana, koji jeste nezgodan, ali se uzdam u kvalitet i karakter naših igrača. Ali, pre svega razmišljamo o Voždovcu i prvom kolu, dužnici su nam. Održaćemo igračima fokus na prvom narednom rivalu, dugo već klub odlično funkcioniše, neće biti nikakvih problema, a tako je zahvaljujući sjajnoj saradnji sa predsednikom Draganom Obradovićem, kao i Goranom Grkinićem i Nenadom Mirosavljevićem.

Kako vreme prolazi, tako je i uprava Čukaričkog i stručni štab sve više upoznat sa kvalitetima i manama Sumgaita.

- Igrala je i naša reprezentacija protiv njih, pa je bilo teško, uvek je tako sa njima. Igrali smo sa Ordabašijem, prošli smo ih, sa Gabalom, od koje smo ispali, iako smo bili bolji... Šanse su pola-pola. Kontaktiramo sa pojedinim ljudima koji rade u azerbejdžanskom fudbalu, nema tu tajni, kao što oni traže ovde podatke o nama. Dobra su ekipa, malo vole da se brane, imaju nekoliko igrača koji su brži, dva-tri stranca koji su uzeli njihovo državljanstvo. Treba da ih respektujemo, a videćemo kako će biti na terenu.

Matijašević je posle dovođenja Jankovića i Čolića istakao da je prelazni rok završen što se tiče dolazaka, uz napomenu da će biti odlazaka iz kluba.

- Sigurno ćemo i u ovom prelaznom roku napraviti dobre transfere. Nadam se i u narednih sedam dana, možda neki mlađi igrač bude prodat. Nametnuli smo brend, ljudi nas zovu, kontakti su ostali isti. Čekamo da se završi Evropsko prvenstvo, ali će sigurno biti transfera do kraja avgusta.

Pred početak svake sezone neizostavno je poređenje sa Crvenom zvezdom i Partizanom, a Matijašević je „bez rukavica“ pričao o tome.

- Čukarički nije Crvena zvezda ili Partizan, ne može trenutno da proda igrača za deset miliona. Ali, izgradili smo zdravu priču, ljudi znaju da je u Čukaričkom sve kako treba. Mi ne nudimo pošto-poto. Nekad malo zakoči, kao u prethodnom periodu zbog situacije sa koronom. Opet, imamo petnaestoro dece iz naše škole u prvom timu, nije to lako. Nećemo imati problem da ponovo ode neki igrač u veliki klub. Čini mi se da posle šest godina ponovo imamo sjajno izbalansiran tim, sa mladima i iskusnim igračima. Želimo da napravimo nešto, da ostavimo trag. Ne možemo da se takmičimo sa budžetima i igračkim fondom Crvene zvezde i Partizana. Voleo bih naravno da opet dođe trofej u Kupu, da naiđe neki klub koji će razdvojiti večite. Ne pričam naravno o tome da će Čukarički osvojiti titulu, niti trenutno o tome razmišljam, iskreno ne vidim je u skorijoj budućnosti. Ali, zašto ne bismo pobeđivali Zvezdu i Partizan u narednom periodu? – upitao se Matijašević

Čukarički je napravio sjajan imidž kluba, ne samo zbog ostvarenih rezultata i transfera, već su postavljeni standardi i u mnogim drugim stvarima.

- Napravili smo trend da igrači žele da dođu u Čukarički, veoma mi je drago zbog toga. Za petnaest minuta smo se na primer dogovorili sa Grafičarom, sa Voždovcem smo takođe lako dogovorili. To je tako zato što ispoštujemo sve što dogovorimo, to je ključ uspeha našeg kluba. Za sve vreme koliko sam u klubu to je tako, sve ispoštujemo, pa makar bude i na našu štetu. Treba da budemo primer drugima. Momci nekad izgube, nekad pobede, ali nikad nije bilo problema, čak i ako se pojavi sasečemo ga u korenu. Što se Čukaričkog tiče, neće biti zime sa ovom školom i decom koju imamo u budućnosti.

Posle odlaska Aleksandra Veselinovića, na klupu Čukaričkog seo je Dušan Đorđević, ostvareni rezultati pokazali su da je Uprava Brđana znala šta radi.

- Dule dugo traje, ali po prvi put je na superligaškom nivou. Znate kako, trener traje dok ima rezultate, da se ne lažemo. Isto to važi i za mene i za sve ostale. Pa, bio bih u Savezu pet godina da je bilo rezultata. U sportu treba da se prave rezultati. Eto, Murinjo je pre pet godina bio najbolji trener na svetu, sad ga nema nigde. Zacrtali smo cilj, rezultati i mladi igrači, tako da trener koji preuzme Čukarički ima opterećenje i to je normalno. Bez tenzije mogu i ja da budem trener – slikovito je objasnio Matijašević.

Neizbežno pitanje bilo je vezano za skraćenje Super lige, a Matijašević je izneo svoje mišljenje o tim dešavanjima.

- Da li će biti dvanaest ili šesnaest klubova u Super ligi, sasvim je svejedno. Ali, samo u slučaju da te klubove vode pravi ljudi. Predsednik države je pitao za koga gradi stadione. Ne treba da dođemo u situaciju kao na primer u Užicu, gde stadion postoji, ali je pitanje ko će da ga vodi. Moramo mi iz sporta i privrednici da preuzmemo odgovornost. Ne znači nam ništa ako država napravi stadion, a nema ko da ga vodi. Svaka čast predsedniku koji voli sport, državi koja će da uloži, ali mi iz sporta i ljudi iz privrede moraju da pomognu da se fudbal podigne. Uvek sam pričao o ligi sa dvanaest klubova. Zašto? Zbog kvaliteta lige. Ali, ako će doći sposobni ljudi, može da bude i dvadeset timova. Da uvozimo igrače, da pravimo kvalitetne igrače... Ako napravimo dobar sistem, ništa nije problem. Voleo bih superligaški fudbal u Kragujevcu, Užicu, Čačku, Leskovcu, Loznici... Ne da ovo bude beogradska liga. To smo pričali i prethodnih deset godina.

Na Banovom brdu će se igrati i meč kvalifikacija za Ligu šampiona, beloruski prvak Šahtjor iz Soligorska biće domaćim bugarskom Ludogorecu.

- Imamo dobar odnos sa Šahtjorom, tamo je otišao naš igrač Eze, napravili smo lep transfer. Pitali su nam da li bi mogli da igraju na našem stadionu, izašli smo im u susret. Značiće i ljudima u Srbiji da mogu da gledaju meč kvalifikacija za Ligu šampiona, da se ona ne igra samo na stadionima Crvene zvezde i Partizana. Nekad su i naše ekipe igrale van granica Srbije, treba biti čovek i izaći u susret. Uz to, Belorusi imaju nekoliko igrača koji su igrali u našoj ligi, biće im lepo da igraju na stadionu Čukaričkog.

Saradnja sa BASK-om, koji će biti razvojni tim Čukaričkog, potpisana je na obostrano zadovoljstvo.

- Potpisan je ugovor o saradnji sa BASK-om na godinu dana. Sarađivali smo sa IMT-om, Železničarom, mnogim drugim klubovima. Bio nam je potreban klub u trećoj ligi, nije lak prelazak iz omladinskog u seniorski fudbal. Nama već na Carevoj ćupriji igraju omladinci i kadeti, nastaviće tu. BASK će sa klupe predvoditi Saša Klajić, naš trener, tu je i Milan Lešnjak, koji je radio kod nas, vodiće brigu o toj saradnji. Daćemo, nadam se, šest-sedam naših igrača u BASK, verujem da će se oni lakše vratiti u Čukarički posle sezone u Srpskoj ligi.

Matijašević je sinonim za sve uspehe Čukaričkog u prethodnim godinama, od dolaska predsednika Dragana Obradovića, a na trenutak se prisetio kad mu je na Banovom brdu bilo najlepše, a kad najteže.

- Najlepši momenti su bili kad smo izašli u Evropu prvi put, kad smo uzeli Kup i pravili dobre transfere. Stvarno je to lepo... A najteže je sad! Iz više razloga, odlazio sam, bio u atinskom AEK-u, vratio se, sve je tu isto. Ali, korona je dosta toga poremetila. Nema publike, čekamo opet septembar da vidimo šta će biti. Klub funkcioniše isto kao prvog dana, sve je isto i dan-danas. Srećom, ostavili smo kostur ekipe, ali je najteže zbog ove situacije u poslednjih godinu dana. Samo zbog toga.

Matijašević je pričao i o budžetu Čukaričkog za sledeću sezonu.

- Biće u iznosu od oko tri miliona evra. Takav slučaj je bio u poslednje tri-četiri sezone. Porezi su nam oko 800.000 do milion evra, ostalo ide na plate, Omladinsku školu oko 400.000-500.000, i ostalo je vođenje prvog tima. Moramo da prodamo igrača za oko dva miliona, da bismo pokrpili budžet, kad izađemo u Evropu.

Na kraju, Matijašević je izrazio nadu da će biti rešen spor sa Sportskim društvom, kao i da će uskoro na Banovom brdu nići prelep stadion.

- Prvi put posle osam godina ima želje da se taj problem reši. Mi zaista ne tražimo ništa, samo da normalno funkcionišemo. Gospodin Srđan Kolarić, predsednik Gradske opštine Čukarica ima želju da pomogne. Ne kažem da nekoga treba oterati, svima treba izaći u susret. Kancelarije stoje prazne... Videćemo i šta će biti sa terenom, krenućemo sigurno ubrzo sa rekonstrukcijom istočne tribine. Nadam se da ćemo napraviti i stadion. Imamo projekat, mnogo lepo izgleda. Šteta je i za grad i državu da nema takav stadion, na kojem bi mogla da igra i mlada reprezentacija, eto sada će se igrati i Liga šampiona... Bilo bi nešto slično TSC-u – istakao je Matijašević.

Komentari (0)

Napiši Komentar